Život na VŠ: radost nebo trápení?

Ahoj, 

po dlouhé době jsem tady se článkem z mého života, který jsem dlouho rozmýšlela, jestli ho mám napsat. Bála jsem se totiž, abych neodradila některé lidi od studia. 
Co mě vedlo k napsání tohoto článku? Hlavně názory lidí, kteří si myslí, že vysokoškolští studenti se jenom vyhýbají práci a neustále jenom ztrácejí čas na večírcích, v barech a dalších různých akcích. 

Tohle mi trochu připomíná ten seriál Bořiči mýtů.  A stejně jako v tomto seriálu (dejte mi vědět, jestli ho znáte) i teď přichází zničení všech iluzí. Pokud se rozhodujete, jestli VŠ je vhodná pro vás či ne, přečtěte si tento článek.
Doufám, že vám tento článek trochu ukáže, co vás bude čekat, a na co je potřeba se připravit. Náš příběh začíná v jedné noře, ne jen tak ledajaké, ale hobití. Ne, to byl vtip. 
Náš příběh začíná po červnové maturitě 2021. Kdy jedna malá dušička (to jsem já) odmaturovala na Střední zdravotnické škole a plná idejí se vydala studovat jednu nejmenovanou univerzitu, konkrétně Všeobecné ošetřovatelství (Bc.). To, co mě tady čekalo, jsem si nějak neuměla představit. Ano, tušila jsem, že to nebude jenom rajská zahrada obklopená božskou nádherou. Netušila jsem však, že místo rajské zahrady přijdu Alighieriova pekla. I když teď přesně nevím, v jakém kruhu se nacházím.

Každopádně budeme se řídit zásadou, kterou do mě vtloukala moje učitelka psychologie na střední škole a toť, že máme začínat vždy pozitivními aspekty dané věci. Tak pojďme na to: 

1. Svoboda a osamotnění se 

Svoboda je velmi individuální věc, která má vývoj a kterou by měl člověk pocítit, alespoň jednou za život. Svobodu bych přirovnala například ke kouření. Jednou ochutnáte a nemůžete přestat. 
Ta svoboda, kterou poprvé pocítíte, že jste samostatný a můžete si dělat, co chcete, je návyková. A to určitě pocítíte, protože půjdete na VŠ, která bude v nějakém větším městě, které třeba pro vás nové (jako pro mě, o to je to větší slast) a pocit svobody se dostaví okamžitě.
Pocit je to nádherný. Připadáte si jako dospělý. Jste sami bez kontroly rodiny a přátel (ne vždy je výhoda). 

2. Nová škola, nový začátek 

Další výhoda, která je nepopiratelná a to je nový štít, nový status, který vám nová škola (ne jen VŠ) dává. Je skvělý pocit, že vás nikdo nezná a máte možnost navazovat nové vztahy. Poznávat nové lidi. V tomto je VŠ zcela vhodná. Nikde nepotkáte větší množství lidí různých kultur, pohlaví, vyznání, věku, společenských skupin a tak dále než na VŠ. Což je pro extroverta super, pro introverta je to trochu noční můra. Výhoda či nevýhoda? 

3. Životní posun 

Rozhodnutí začít studovat VŠ je celkem závažné rozhodnutí, které vás v životě posune nějakým směrem. Je to práce sama na sobě a člověk, lépe napsáno student, se musí zaměřit na sebe a nějak se profilovat. Je to dlouhá a složitá cesta, která není pro každého. Pro některé z nás je to změna na celý život. 

4. Pozor, nabito střílím - informace 

Nikde se nedozvíte více o různých tématech než na VŠ. Můžeme mluvit o tématech jako je filozofie Immanuela Kanta nebo i o nejlepších kombinací alkoholových drinků, po který nepřijde dlouhá a strašlivá opice. Opět otázka úhlu pohledu. Vážně, pokud chcete nasávat kvalitní a ověřené informace jakou houba, tohle je vaše vysněné místo. Bohužel, dávka informací, kterou dostáváte není na vás, ale na tematickém plánu, který ne vždy je prakticky proveditelný. 
 
5. Nálepka studenta aneb lepší budoucnost 

Všeobecně je vžitý názor, že VŠ vám otevře cestu k lepšímu životu a že možná přežijete, když zničíte Sauronův prsten v hoře Osudu. Ne, už vážně dost Tolkiena (teď na něm trochu ujíždím). S tímto názorem ne vždy souhlasím. Nemyslím si, že musíte mít VŠ, abyste byli v životě šťastný. Toť nás odkazuje na otázku, co vás udělá v životě šťastní? Je však pravda, že VŠ vám otevírá různé cestičky, která vám zajistí na pracovním trhu lepší teplejší místečko. 

A teď k negativům, na naší obloze se objevují první mráčky. 

 1. Nekončící boxerský zápas 


To je první věc, kterou si po 14 dnech výuky na VŠ uvědomíte, je, že vás nikdo nešetří, nikdo se s vámi nemazlí, nikoho nezajímáte. Ne, vždy samozřejmě. Například, pokud chodíte na soukromou VŠ, tak ten zaplacený přístup je jiný (teda záleží hodně na škole, ale buďme upřímní soukromé VŠ jsou více individuální). 
Moje slova směřují na státní a veřejné VŠ. Vše si musíte zařídit sami, to vy si musíte shánět materiály, to vy se musíte na všechno ptát, to vy si hlídáte docházku, deadliny, společné projekty, administrativu, přednášky a organizaci času. 
Dostaví se takový pocit, že něco dokončíte nějaký úkol, projekt, deadline, metaforicky odrazíte ten pravý hák vašeho protivníka. Vzápětí přijde okamžitý další útok vašeho zákeřného protivníka, vytasí levý hák a když si nedáte pozor přijde knock out. Tento pocit je neustálý. Takže buďte ve střehu. 

2. Hra o čas 

To je problém VŠ. Nemáte na nic čas. Nemáte čas na přátele, rodinu, práci, koníčky, atd. Nemáte čas ani na dokončení vašich deadlinů. Protože ta kupa na vašem stole s nedokončenými úkoly se neustále zvětšuje. Často se stává, že nespíte, a v extrému ani nemrkáte, protože to je ztráta času

3. Město cizinců

Další věc, co na vás doléhá, je odcizení od rodiny a přátel. Výše jsem to popsala jako výhodu. Ono to má i stinnou stránku. Chybí vám ta podpora ze strany rodičů a sourozenců, která by měla být v každé normální rodině. Dochází k pocitu samoty a bezmoci, který vás neustále doprovází na každém kroku. 

4. Strach z případného selhání 

Další nelibá věc je strach ze selhání. Nevím, jak ostatní VŠ studenti, ale do mě vkládá moje rodina dost nadějí a jsou dost optimističtí ohledně mé budoucnosti. Neustále vás doprovází strach z toho, co bude potom, kdyby jste to nezvládli. Strach z toho, že zklamete rodiče, přátele, sourozence a celé své okolí. Že jste jenom plýtvali jejich nadějemi, časem a penězi. 
  
5. Konfliktní kantoři 

Nestává se to vždy, ale občas můžete narazit na velice konfliktního osla, pardon kantora, který má vysoké nároky a požadavky, které v reálném čase se nedají zvládnout. Možná superman by to dokázal. Takže vám nezbývá nic jiného než se kousnout vybrat si své brnění a vydat se do boje s Medúzou a doufat, že ji nezahlédnete a ona nezahlédne vás. Dobrá rada, naučte se být neviditelným. Většinou to "medúzy" odradí od ofenzívy. 
 
6. Organizace času 

V čem vás VŠ neustále zkouší je boj s vaší prokrastinací. Pokud bojujete se soustředěním a prokrastinacím, doporučuji nějaký trénink. Dlouhý trénink. Pokud nebude zbytí vymazat Instagram a TikTok. Pokud na to máte odvahu, já ne. Problém je, že když toto podceníte, vymstí se vám to a krutě. 

Zdroje: 
- moje ztrápená mysl
- obrázek - (1) Pinterest
- obrázek - (1) Pinterest

Komentáře

Oblíbené příspěvky