Proč se dívat na dokumenty?
To je otázka, která je mé osobě pokládána opravdu často. Mnoho lidí v mém okolí soudí, že dokumenty jsou nudné a nezajímavé. Z tohoto přesvědčení, mi připadl na mysl nápad. Přiblížit klady a kouzlo, které lze najít pouze v dokumentech. V dnešním článku jsem se rozhodla nejen zodpovědět tuto otázku, ale doporučit nějaké české či zahraniční dokumenty, které považuji za nejlepší z různých oblastí jako např. cestopisné, historické, vědecké, atd.
Nejdříve bych chtěla ve stručnosti tento filmový žánr popsat. Je to filmový žánr, jehož cílem je zprostředkovat a dokumentovat realitu (=skutečnost). Když se řekne film, málokdo si ho spojí s touto definicí.
Proč? Protože jeden z hlavních úkolů filmového žánru je pobavení, zaplnění našeho volného času. Myslím, že tento úkol filmový průmysl plní skvěle. Ale když mluvíme o všeobecných filmových žánrech jakou jsou komedie, horory, drama, mluvíme o žánrech, které jsou z valné většiny fikce. A tak to má být. Neumím si představit, jak mě po zahradě nahání Michael Myers s nožem.
Však dokumenty tento úkol splňují naprosto perfektně. I proto mají velkou oblibu, protože ukazují skutečnost. Dávají vám šanci poznat věci z různých úhlů. Vezměte si například předmět dějepis, který se učíte ve škole. Prostřednictvím tohoto předmětu je vám historie ve stručnosti a bohužel, občas i ve strohosti, předkládána a ne vždy je předkládána tak, aby vás zaujala či aby jste došli k jejímu plnému pochopení.
To je z důvodu, že historie je dlouhá a její studium je náročné, takže školské osnovy to zredukovaly, aby bylo zdůrazněno to nejdůležitější. Což není úplně v souladu s tím, co by vás možná bavilo.
Takže to je například důvod, proč se já dívám na historické dokumenty, abych viděla různé témata z různých úhlů pohledu. Myslím si, že v dnešním světě je velmi důležité mít rozšířený "úhel pohledu".
V tomto úkolu jsou, dokumenty stejně jako knihy, nejlepší pomocníci. A které jsou ty nejlepší?
To je dosti individuální otázka. Protože vycházíme z toho, že každého zajímá něco jiného. Proto je jasné, že dokumenty, které se líbí mě, se nemusí líbit vám. Ale chtěla bych vám představit dokumenty z různých oblastí, aby jste měli široké množství výběru, protože stejně jako v ostatních filmových žánrech nejsou všechny dokumenty kvalitní snímky, které stojí za shlédnutí. Ty nejlepší jsem se rozhodla zmínit:
1. Bear Grylls: Muž vs. divočina
- tj.dobrodružný cestopisný dokument/pořad s Bearem Gryllsem. Tento pořad už má několik sérií a těší se všeobecné oblibě. V tomto pořadu se s Bearem vydáváme do nejnehostinnějších míst naší planety jako jsou například pouště, hory, pustiny a místa, kde se každá rok ztrácí spousta lidí, kteří díky nepřipravenosti a neznalosti, umírají. Bear nám představuje šikovné techniky, jak si v těchto situací poradit. Představuje nám techniky vojenských jednotek, ale i techniky domorodých kmenů, kteří díky staletí vývoje a zdokonalování, přežívají na místech, kde bych já nepřežila ani 5 minut.
Tento pořad je jeden z mých nejoblíbenějších. Nejenom kvůli té neskutečně nádherné přírodě, kterou zde můžete vidět, ale i kvůli moderátorovi celého pořadu Bearovi, který je jeden z nejzajímavějších lidí, které jsem mohla zprostředkovaně poznat. Pokud se o tomto člověku, chcete dozvědět více doporučuji můj další článek - https://knihyholanka.blogspot.com/2020/06/dobrodruh-bojovnik-bear-grylls.html
2. Divoký západ s Robertem Redfordem
- tj. dokumentární pořad, který mapuje historii a historické postavy amerického západu. Když se řekne divoký západ, hned se mi vybaví filmy s Clintem Eastwoodem, na které jsem se dívala jako malá. Tenhle dokument mapuje životní osudy lidí, kteří byli předobrazem různých filmových děl z dílny Hollywoodu. Mluvím například o Wyattu Earpovi nebo Billu the Kidovi. Další zajímavý aspekt je, že v tomto dokumentu nás provází Robert Redford, což je slavný herec a významná osobnost.
3. Born to kill
- tj. jedinečná dokumentární série, která mapuje životy nejznámějších sériových vrahů. Mě vždy fascinovala psychologie a činy těchto lidí. Proč?
Protože jsem si neuměla představit nebo jsem snad nechtěla pochopit jednání těchto lidí. Tento pořád zároveň ukazuje a vyvrací stereotyp sériového vraha ve stylu Hanibala Lectra (který je opravdu jenom fikce z hlavy Thomase Harrise), že sériový vrah je nadprůměrně inteligentní bytost.
Ve většině případu je to opravdu naopak. Valná většina má jen nízké vzdělání a průměrnou až někdy podprůměrnou inteligenci. Ale samozřejmě existují i výjimky. Každopádně tento dokument, který zpracovává toto téma, je jeden z nejlepších, který jsem viděla. Mimochodem je dostupný na Youtube.
Chci jen upozornit, že pokud jste velmi citlivý a jste na obdobné věci choulostivý, nedoporučuji tento pořad shlédnout, protože se v tomto dokumentu vyskytují fotografie a popisy násilných scén. A samozřejmě tento pořad nedoporučuji shlédnout dětem a mladistvým.
4. New Orleans - Město zločinu
- tj, cestopisný dokument, který mapuje jedno z nejvíce turisticky navštěvovaných měst ve Spojených státech amerických.
Je to 50 minutový dokument, který zobrazuje klady a zápory tohoto města. Tento dokument bych zhodnotila jako velmi poučný a krásně ukazuje politickou, ekonomickou a společenskou situaci v New Orleans.
I zde upozorňuji, že se mohou vyskytovat násilné scény.
Tady jsem vypíchla za mě nejlepší dokumenty, které můžete najít a s kterými můžete začít. Těch dokumentů je celá řada.
Dále bych ještě chtěla zmínit dokumenty: Hitlerův kruh zla, Utajené příběhy českých dějin, Sousedské noční můry, Africké šelmy, Naše planeta, Paranormální noční můry, Druhá československá republika 1938-1939, Neuvěřitelné příběhy, Za hranicemi neznáma atd. Opravdu je jich celá řada.
A pokud vás neláká představa, že se máte dívat na nějaký dokument, který má 50 minut a více, mohu doporučit dokumentární pořad Slavné dny na Stream. Jedna se o krátká videa, které mapují nejslavnější dny naší historie například Den podepsaní Mnichovské dohody či Den, kdy zemřela princezna Diana atd. Já osobně tento pořad sleduji pravidelně.
Poslední věc, kterou bych chtěla zmínit, jsou zdroje, kde můžete dokumenty sledovat. Tyto zdroje jsou Youtube, Prima Zoom, Netflix, Česká televize, Stream atd.
Doufám, že se vám dnešní článek líbil a že jsem vás nalákala, aby jste si nějaký dokument pustili.
Napište mi do komentářů, jestli se díváte na nějaké dokumenty a jestli ano, napište mi nějaké typy. :)
*Zdroje:
Youtube
Prima Zoom
Komentáře
Okomentovat